Blog

Podatek cukrowy. Ostatnie chwile na obliczenie opłaty i złożenie deklaracji. Minister Zdrowia wyjaśnia

Zostały ostatnie chwile na złożenie deklaracji podatkowej dla opłaty od środków spożywczych (tzw. opłata cukrowa, podatek cukrowy). Do 25 lutego 2021 roku należy obliczyć, zadeklarować i wpłacić daninę za styczeń 2021.

W ostatnich dniach pojawiła się pierwsza interpretacja przepisów dokonana przez Ministra Zdrowia. W odpowiedzi na pytania Rzecznika MŚP Minister Zdrowia udzielił wyjaśnień, które można streścić i podsumować następująco:

  1. Napój sporządzony przez rozcieńczenie syropu wodą nie podlega ponownej opłacie.
  2. Jeżeli produkt w wykazie składników zawiera dodatek kofeiny, to podlega on opłacie, nawet jeśli kofeina jest składnikiem w znikomej ilości (np. 0,03%) i występuje jako aromat naturalny.
  3. Produkty w postaci proszku (zupy, napoje) nie są objęte opłatą.
  4. O ile wprowadzenie na rynek krajowy napojów zakupionych przez hurtownika w 2020 r. nastąpiło po dniu 1 stycznia 2021 r., napoje te będą podlegały opłacie.
  5. Ustalenie informacji, czy kupujący prowadzi handel detaliczny, może być dokonane na przykład na podstawie wpisu w KRS.

Pełna odpowiedź Ministra Zdrowia dostępna jest pod adresem: https://rzecznikmsp.gov.pl/21-02-objasnienia-prawne-oplata-cukrowa/.

Jeśli szukasz rozwiązania na potrzeby obliczenia podatku cukrowego i stworzenia deklaracji podatkowej, zachęcamy do zapoznania się z naszą aplikacją: https://oplatacukrowa.pl.