Technologie w podatkach
Potencjał zastosowania technologii w podatkach dostrzegany jest zarówno przez biznes, jak i ustawodawcę. Oznacza to poszerzający się zakres raportowania danych podatkowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, czego wyrazem jest chociażby wejście w życie obowiązków związanych z JPK (Jednolity Plik Kontrolny), „białą listą” podatników VAT czy elektronicznymi sprawozdaniami finansowymi. Zderzenie funkcji podatkowej w przedsiębiorstwie ze światem technologii niesie za sobą również szereg wyzwań, takich jak konieczność zapewnienia odpowiednich danych czy właściwe i terminowe wypełnienie wymaganych przez prawo raportów. Nasz pakiet rozwiązań „Tax Technology”, stworzony przez zespół IT9 to zestaw narzędzi, które sprawiają, że sprostanie obowiązkom raportowym w zakresie podatków jest nie tylko prostsze, ale także eliminuje ryzyko błędnie wypełnionych danych.
Ewidencje akcyzowe
Od 2022 roku prowadzenie ewidencji akcyzowych będzie możliwe wyłącznie w formie elektronicznej. Przygotowana przez nasz zespół aplikacja umożliwi skorzystanie z dwóch opcji dodawania wpisów: dodawanie pojedynczych wpisów oraz codzienny import danych i ich konwersję na odrębne wpisy do ewidencji.
Deklaracje akcyzowe
Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym zakłada, że deklaracje akcyzowe od 1 lipca 2021 roku mogą być sporządzane wyłącznie w formie elektronicznej, według określonej struktury pliku elektronicznego. Sprawdź dedykowaną aplikację, która usprawnia proces tworzenia deklaracji AKC-4 wraz z załącznikami.
Opłata małpkowa
Tak zwana „opłata małpkowa” jest opłatą nałożoną dodatkowo przy okazji opłaty za wydanie zezwolenia na obrót hurtowy napojami alkoholowymi. Dotyczy napojów alkoholowych (niezależnie od rodzaju) sprzedawanych w opakowaniach do 300 ml. Sprawdź przygotowane przez nasz zespół narzędzie ułatwiające raportowanie do urzędu skarbowego.
Opłata cukrowa
Od 1 stycznia 2021 obowiązuje nowa opłata, tzw. podatek cukrowy. Na podstawie nowych przepisów podatnicy objęci opłatą cukrową mają obowiązek comiesięcznego składania deklaracji CUK-1. Nasz zespół przygotował narzędzie umożliwiające uproszczenie i automatyzację procesu składania wniosku.
Testy JPK_V7
Dochowanie należytej staranności w rozliczeniach podatkowych jest niezmiernie ważne dla każdego przedsiębiorstwa. W obliczu stale rosnących wymogów nakładanych przez Ministerstwo Finansów, dokładność i rzetelność w dokumentacji przesyłanej do urzędu skarbowego staje się coraz większym wyzwaniem. Dzięki połączeniu naszych specjalistycznych testów IT oraz doradztwa doświadczonych ekspertów podatkowych, możliwe jest zniwelowanie ryzyka przesłania błędnych danych w plikach JPK, znacząco zmniejszając ryzyko kontroli podatkowej czy postępowania karnoskarbowego.
Tworzenie JPK_V7
Dotychczas, przedsiębiorcy zobowiązani byli co miesiąc raportować m.in. plik JPK_VAT, zaś deklaracje VAT składać kwartalnie lub co miesiąc. Rodziło to dodatkowe obowiązki sprawozdawcze wobec przedsiębiorców, generując dodatkowy czas poświęcany na sporządzanie deklaracji oraz JPK_VAT. Założeniem JPK_V7 jest połączenie JPK_VAT z elektroniczną deklaracją podatkową VAT. Idea ta pozwoliła na stworzenie nowej struktury, jaką jest JPK_V7M ( raportowanie comiesięczne) oraz JPK_V7K (raportowanie kwartalne), potocznie nazywaną JPK_VDEK.
Jesteś zainteresowany wdrożeniem w swojej firmie?
Kontrola i korekta złych długów PIT/CIT
Opóźnienia w zapłacie należności bądź brak zapłaty to powszechny problem w gospodarce. Z tego powodu w polskim systemie podatkowym pojawiły się nowe przepisy, dotyczące m.in. obowiązkowej korekty PIT/CIT związanej z niedotrzymanymi terminami płatności w transakcjach handlowych oraz konieczności sporządzania sprawozdania o stosowanych terminach zapłaty.
Wykaz Podatników VAT – „Biała Lista”
Wykaz Podatników VAT, zwany również “Białą Listą” jest nowym, oficjalnym, urzędowym i publicznym rejestrem prowadzonym przez polską administrację skarbową w celu udostępniania informacji na temat podatników VAT, zaś brak weryfikacji numeru rachunku bankowego w wykazie może wiązać się z sankcjami. Nasz zespół zapewnia wsparcie w realizacji obowiązków związanych z białą listą zarówno od strony zabezpieczenia ryzyk prawno-podatkowych, jak i od strony operacyjnej.
Elektroniczne Sprawozdania Finansowe (E-SF)
Elektroniczne sprawozdania finansowe, potocznie często nazywane „e-SF” lub „JPK_SF” to sprawozdania finansowe, które są przesyłane w postaci elektronicznej, w odpowiedniej strukturze logicznej- XML.
Blog – Technologie w podatkach
Shareo x IT9: AI w Podatkach
W ubiegłym tygodniu mieliśmy przyjemność prowadzić szkolenie z Shareo, które dotyczyło wykorzystania sztucznej inteligencji (AI)…
Trzy po Trzy: Flesz podatkowy tygodnia [20.05-24.05.2024]
Poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie mijającego tygodnia w podatkach: Analizy KAS coraz większym sukcesem Raport z…
Trzy po Trzy: Flesz podatkowy tygodnia [06-10.05.2024]
Poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie mijającego tygodnia w podatkach: KSeF od 1 lutego 2026 roku –…
Trzy po Trzy: Flesz podatkowy tygodnia [29.04-06.05]
Poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie mijającego tygodnia w podatkach: Czy jest ryzyko że KSeF stanie się…
Coraz bliżej KSeF: Czas refleksji
Refleksja nad Istotnymi Aspektami Projektu e-Faktur Świąteczny czas sprzyja refleksji, a to pozwala ponownie przeanalizować…
Krajowy System e-Faktur: Podsumowanie serii konsultacji Ministerstwa Finansów
MF pokazało, że KSeF jest kluczowym elementem strategii Opadł kurz po (trudnych pod kątem technicznym…