Blog

Więcej soku i słodzików, mniej cukru? Skutki opłaty cukrowej

Wszyscy zastanawialiśmy się, w jaki sposób opłata cukrowa (podatek cukrowy) przyczyni się do postaw prozdrowotnych w społeczeństwie. Taki tytuł ma bowiem ustawa, która ten podatek wprowadziła. Nie chcemy się zajmować analizą postaw od strony konsumentów, lecz chcemy zwrócić uwagę na bardzo ciekawe zjawisko po stronie producentów napojów.

Obecnie na półkach sklepowych możemy znaleźć m.in. napoje energetyczne z nowym składem. Są to przykładowo napoje z zawartością soku owocowego co najmniej w 20 procentach oraz zawartością cukru na poziomie nie ponad 5g / 100ml, lecz 4,9 g. W tych przypadkach nie znamy składu procentowego substancji słodzących, jednakże możemy się domyślać, że znacznie rekompensują one obniżenie zawartości cukrów.

Przyczyna takich zmian wydaje się oczywista. Napoje, które zawierają co najmniej 20% soku owocowego, nie są opodatkowane tzw. opłatą stałą, która wynosi 0,5zł na litr napoju. Takie napoje opodatkowane są wyłącznie opłatą zmienną 0,05zł za każdy gram nadwyżki cukru powyżej 5g. W sytuacji więc, gdy dany napój zawiera 4,9g cukru i jednocześnie 20% soku owocowego, nie jest opodatkowany ani opłatą stałą, ani opłatą zmienną. W przypadku napojów energetycznych będzie to jedynie tzw. opłata dodatkowa w wysokości 0,1zł na litr.

Do Państwa oceny pozostawiamy to, czy opłata cukrowa, bazując na powyższym przykładzie, przyczyniła się do poprawy składu napojów pod kątem zdrowotnym, ponieważ może to być potencjalne obniżenie zawartości cukru kosztem zwiększenia innych substancji słodzących.

Ponadto zachęcamy do zapoznania się z naszą aplikacją do obsługi opłaty cukrowej: https://oplatacukrowa.pl oraz innymi rozwiązaniami IT w podatkach: https://localhost/it9.com.pl/rozwiazania/technologie-w-podatkach/